Uzak Coğrafyalar Farklı Kültürler "Myanmar"

Alahattin Kanlıoğlu

Alahattin Kanlıoğlu

Alahattin Kanlıoğlu

Alahattin Kanlıoğlu

1973 yılında İzmir’de doğdu. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunudur ve 1998 tarihinden günümüze aynı fakültede akademisyen olarak çalışmaktadır. Kanlıoğlu’nun yaklaşık 26 yıldır devam etmekte olan fotoğraf yolculuğunda ulusal ve uluslararası kişisel fotoğraf sergileri, çok sayıda karma fotoğraf sergisi, fotoğraf yarışmalarından kazanılmış çok sayıda ödül ve sergilemeleri, fotoğraf yarışmalarında jüri üyelikleri, fotoğraf gösterileri, söyleşileri, work-shopları, yayınları, fotoğraf eğitim seminerleri bulunmakta. İFOD İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği üyesidir.

Yaşamı, hayatı, kültürleri fotoğraflamayı seven bir fotoğrafçı için en çekici olan dünyanın değişik coğrafyalarını ziyaret edip oradaki farklı kültürleri fotoğraflamaktır. Çoğu zaman gündelik yaşam pratiği içinde zaman veya bütçe bazen de ikisini birden yaratamadığımız için uzak coğrafyaları keşfetmek hayallerimizde kalan çok uzak bir olasılık olarak yerini alır. Ben bir fotoğrafçı olarak hayalini kurduğum ancak hiç de olası gözükmeyen (bu anlamda uzak olan) bir fotoğraf gezisini 2019 yılında gerçekleştirme şansı buldum ve Myanmar’a bir fotoğraf gezisi gerçekleştirdim. Myanmar dış dünyaya açılalı çok uzun zaman olmamış kapalı bir ülke ve kültür. Henüz kapitalizmin küreselleşme adı altında tek tipleştirmediği bu kültürü gezim boyunca fotoğrafladım. Gördüğüm, sadece coğrafi uzaklığıyla değil kültürel olarak, inanç olarak, yaşam pratikleri olarak çok uzak ve farklı olan, buna karşın insanların sıcaklığı ve yardımseverliği ile bizim ülkemize bir o kadar yakın ve benzer olan bir ülke oldu. Bu projede benim gözümden sizleri bu coğrafyayı, mimariyi, kültürü ve yaşam biçimlerini deneyimlemeye davet ediyorum. 

photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo