Cabin Fever

Gizem Can

Gizem Can

Gizem Can

Gizem Can

1990 Bozcaada doğumlu. 2019’da Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi fotoğraf bölümünü bitirdi. Canlı renk kullanımıyla Pop-art’tan ilham alarak oto-portre ve still-life fotoğraflar üretiyor.

Cabin Fever, 1984’de The Journal of Social Psychology’de yayınlanan ve sonrasında halk arasında kullanımı yaygınlaşan bir terimdir. Kelime anlamı, bir ev veya yapıdan dışarıya çıkmama veya çıkamamadan kaynaklanan uzun bir zaman soyutlanmış olmaya verilen tepkidir. Bazı uzmanlara göre, bir nevi sendrom, bazılarına göre mevsimlere bağlı oluşan duygusal bozukluktur. Temelde yoğun mahkûmiyet hissinden, bir takım fobilere kadar uzanabilen duygusal köklere sahiptir. Sıkıntı, hoşnutsuzluk, depresyon gibi kişiden kişiye yahut kişinin de gününden gününe göre değişebilen bir hissiyattır (washingtonpost.com).

Bu projemde Cabin Fever olgusu üzerinden kendi yalnızlığımı şakacı bir üslupla birleştirerek göstermeyi amaçladım. Kendimin versiyonlarını, duygu değişkenliğine göre şekillendirerek umursamazlıktan kırılganlığa, sıkılganlıktan neşeli olmaya kadar sundum. Konu seçimimin içeriğinden dolayı zamanla ilgili bir dert de mevcut. Yalnızlıkta oluşan meşguliyet yaratarak kendini oyalama gerekliliğine sonuçsuz başkaldırılardan, sıkıntıya teslim oluşa kadar işlenmiştir. Sorular ve sorgulamaların olduğu huzursuz anlara ve izleyicilere de gönderme yaparak Voyerizm’e de yer verilmiştir.

Biçimsel özellik olarak renk şemalarından faydalanılmıştır. Kimi yerde sinematik unsurlardan, kimi yerde klasik portre anlayışından esinlenilmiştir.

photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo photo